S vodou to umíme...

Malá vodní elektrárna - Železný Brod

MVE

Součástí výstavby malé vodní elektrárny v Železném Brodě je i rekonstrukce celého náhonu v délce jednoho kilometru podél toku Jizery, dále jezových konstrukcí a stavidel na vtoku do náhonu. Stavební úpravy se dotknou i kamenných nábřeží, jezové lávky a bočního vedení říčního koryta. Objekt se skládá z trafostanice, rozvodny, administrativního zázemí s dispečinkem a strojovny.

Malá vodní elektrárna za téměř 100 miliónů korun vyrůstá na umělém náhonu řeky Jizery v Železném Brodě. Hotová má být v únoru 2010. Roční produkce elektrické energie představuje spotřebu zhruba šesti stovek domácností. Na části financování elektrárny se podílí i Evropská unie dotacemi z programu EKO-ENERGIE.

Poblíž současného místa výstavby až do konce 60. let minulého století fungovala vodní elektrárna z doby Rakouska - Uherska, která proudem zásobovala přádelnu dnes již neexistující textilky. Elektrárna byla časem zrušena a náhon zasypán. Vzhled nového zdroje proudu je jednak přizpůsoben okolním objektům a rovněž kopíruje svoji starší předchůdkyni.

Migrace ryb je zajištěna vyříznutím otvoru u dna řeky. Tím vznikne průtok pro přechody ryb. Strach ze změněných podmínek nemusí mít podle dodavatele ani vodáci.


   

Realizační tým: Ing. David Štursa - výrobní ředitel
  Tomáš Pilný - stavbyvedoucí
  Milan Smolík - technický přípravář

 

 

Odběratel: Akcent Bohemia, a.s.

Finanční objem: 65 027 195 Kč

Termín realizace: od: 04/2009 do: 02/2010

Referenční obrázky a soubory

« Zpět na seznam

Zpracovávám...