S vodou to umíme...

Ocenění naší práce

Stavba roku 2010

Dne 30.9.2010 proběhlo slavnostní vyhlášení cen Stavba roku 2010.

Nominovaná stavba Malá vodní elektrárna Železný Brod získala hned tři ceny a to v kategoriích:

Stavba roku 2010

Cena veřejnosti Stavba roku 2010

Cena Státního fondu ŽP ČR za infrastrukturu

Stavba roku 2010 Stavba roku 2010 - veřejnost  Cena ŽP

 

Po padesáti letech vstala z mrtvých a hned je ověnčená cenou. Tak se dá hodnotit novodobý vstup do života Malé vodní elektrárny v Železném Brodě. Stavba byla zahájena v roce 2009 a o rok později ji v rámci celorepublikové soutěže odborníci udělili titul Stavba roku. Oceněna byla i v soutěži laiků, protože získala v elektronickém hlasování, které řídil pořadatel odborné soutěže, nadace ABF, nejvyšší počet "kliknutí". Ocenění odborníků doplnila i Cena Státního fondu životního prostředí za infrastrukturu - Stavba roku 2010.

"I pro nás, stavbaře, byl projekt nesmírně zajímavý," říká výkonný ředitel dodavatele stavby David Štursa ze SYNER VHS Vysočina, a.s. a pokračuje: "Poté, kdy se administrativně dávaly dohromady 18 let všechna povolení a rozhodnutí, samotný projekt jsme zvládli společně s kolegy za jeden rok. To je přece úžasný poměr."

Projekt tvoří výstavba nového objektu strojovny malé vodní elekrárny včetně obnovy hydraulického obvodu v původní dipozici otevřeného náhonu. Ten původní se zbytky staré elektrárny přestaly sloužit v šedesátých letech, kdy byl zdroj energie zrušen.
Přestože jde o "průmyslovou" budovu, nezadá si nic s půvabnou architekturou jiných staveb. Elektrárna je totiž umístěna v krásné přírodní scenérii a zároveň se podařilo navázat na komplex historických továrních budov, které již roky neodmyslitelně k toku Jizery na Železnobrodsku patří.

Investorem díla se stala semilská akciovka Vodní elektrárna Železný Brod, dodavateli stavební a technologické části akciové společnosti SYNER VHS Vysočina, a.s., člen skupiny S group holding a Strojírny Brno.

 

Čestné uznání

za technologické, stavební a technické zvládnutí stavby INTENZIFIKACE ČOV PRIBINA, Přibyslav

 

Čestné uznání

 

Zpracovávám...